7 اردیبهشت 1401
ترجمه و انتشار کتاب «خط مشی گذاری رفتاری»

چکیده

کتاب «خط مشی گذاری رفتاری؛ بینش‌های رفتاری در خط مشی گذاری عمومی (مفاهیم و کاربردها)» منتشر شد. کتاب حاضر در سال ۲۰۱۹ توسط کای روگری، بنیان گذار و مدیر گروه پژوهشی خط مشی و مدیریت حوزه سلامت عمومی میل من دانشگاه کلمبیا و عضو کالج کورپوس کریستی تالیف شد. این اثر با تلاش دکتر علیرضا چیت سازیان، میکائیل نوروزی و مهدی اکبری به فارسی ترجمه و منتشر گردیده است.

خط‌مشی‌گذاری تصمیمی است که گروهی از صاحبان قدرت به شکلی رسمی برای تغییر و یا تثبیت تصمیمات و رفتارهای گروهی خاص یا عموم مردم اتخاذ می‌کنند. اما، هرچند ورود بینش‌های رفتاری به عرصه شناخت و تجویز در گستره خط‌مشی‌گذاری سبب جان‌بخشی مجدد به اين دانش شده است، تاکنون همپای توجه به اقتصاد و علوم سیاسی (به‌عنوان بنیان‌های نظری حوزه خط‌مشی) توجه درخوری به آن معطوف نشده و برنامه‌های درسی رشته‌ خط‌مشی‌گذاری (مديريت دولتی) در این زمینه دارای نقص بوده است.

 

کتاب پیش رو با عنوان اصلی Behavioral Insights; for Public Policy Concepts and Cases نخستین کتاب درسی است که به بررسی چگونگی ورود و کاربرد مباحث دانش روان‌شناسی در حوزه‌های مختلف خط‌مشی عمومی می‌پردازد. این مجموعه نخستین اثری است که به‌شکل وسیعی مجموعه‌ای از نظریات پایه، تاریخچه شکل‌گیری، مهمترین نمونه‌های تجربی و کاربردهای اجرایی مباحث رفتاری و تلنگر را (با بيش از ۱۰۰ نمونه عملياتي در كشورهای مختلف) در خط‌مشی‌گذاری عمومی برای آموزش و مطالعه در سطح دانشگاهی تدوین و گردآوری نموده است.

 

كارگزاران دولتي، دانشجویان روان‌شناسی کاربردی و سایر رشته‌های علمی همچون علوم اجتماعی، علوم سیاسی و اقتصاد، مي‌توانند از مباني اثر حاضر و مباحث كليدي بهره مناسبي ببرند.

درباره این فعالیت
حوزه موضوعی
دولت و سیاست‌های عمومی
سلامت عمومی و بهزیستی
حوزه خدمات
آموزش و شبکه‌سازی
تاریخ
فروردین ۱۴۰۱
لینک کوتاه